Bio-organicx را در شبکه‌های اجتماعی همراهی کنید
حل بحران آنتی بيوتيک در خوراک گاو با كيت الكترونيكی؟ آیا ممكن است؟

در دهه ۹۰ میلادی بزرگترین تکنولوژی در گاوداری‌ها، ماشین‌های شیردوش‌ خودکار بودند. اما امروزه تکنولوژی زیادی برای حفظ سلامت گاوها تولید شده‌اند. کیت‌های رهگیر سلامت گاوها،‌ قطعاتی الکترونیکی و بی‌خطر هستند. با اتصال به بدن گاو می‌توانند سلامت و وضعیت گاو را در طول روز کنترل کنند و گزارش آن را به گاودار ارسال نمایند. آیا این تکنولوژی می‌تواند نقش موثری در کنترل بحران استفاده بیش از حد آنتی بیوتیک داشته باشد؟

در این مقاله به بررسی تاثیر این تکنولوژی در حل این بحران می‌پردازیم.

گاودارهای زیادی در سراسر جهان از این تکنولوژی استفاده می‌کنند.  همگی بر این باورند که این دستگاه باعث رونق کار آن‌ها شده است. این دستگاه همانند دستبندهای سلامت برای انسان عمل می‌کند. یعنی سنسورهای موجود در این دستگاه حرکات و فعالیت‌های گاو (میزان ایستادن،‌ خوابیدن و چریدن) را کنترل کرده و برای هر گاو، گزارش عملکرد روزانه تولید می‌کند. هرگونه مشکل بوجود آمده برای گاو سریعا به گاودار گزارش می‌شود.

گاودارانی که از این دستگاه استفاده کرده‌اند می‌گویند: «با وجود این دستگاه و گزارشات آن، خیلی سریع‌تر می‌توانیم به وضعیت گاو دسترسی داشته باشیم». اگر گاو بیش از ۴ ساعت غذا نخورد، پیامی به گاودار ارسال می‌شود. در ۸۰ درصد مواقع این مشکل با تحریک اشتهای گاو و کمی توجه به آن حل شده و سیستم دفاعی بدن گاو مشکل را حل می‌کند. چرا؟ چون اگر گاو تا ۴۸ ساعت غذا نخورد، به شدت مریض شده و سیستم دفاعی بدنش وارد عمل نمی‌شود.

با اطلاع سریع این دستگاه از مشکل گاو، گاودار سریعا اقدام درست را انجام می‌دهد.

تا قبل از این گاودارها از این مشکلات با خبر نمی‌شدند یا زمانی دست به کار می‌شدند که دیر بود. در نهایت اکثر گاودارها برای حل مشکل مجبور به استفاده از آنتی بیوتیک می‌شدند و خیلی‌ها هنوز از این روش استفاده می‌کنند.

اکثر آنتی بیوتیک‌ها در جهان (حدود ۷۳ درصد) جهت بهبود، رشد و جلوگیری از عفونت حیوانات در دامداري هاي صنعتي استفاده می‌شوند. تحقیقات زیادی نشان می‌دهند این استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک باعث بي اثر شدن به آنتی بیوتیک در حیوانات و انسان‌ها شده است.

حضور بیش از حد و همیشگی آنتی بیوتیک در بدن باعث شده تا باکتری‌ها نسبت به این داروها مقاوم شوند. به عبارت دیگر، داروها دیگر قادر به کشتن و از بین بردن میکروب‌ها نیستند. با استفاده از این گوشت‌ها، آنتی بیوتیک در بدن بی اثر شده و باعث مرگ میلیون‌ها نفر در دنیا می‌شود.

بیماری مقاومت به آنتی بیوتیک بحرانی در حال ظهور است. سازمان بهداشت جهانی این مشکل را جز ۱۰ خطر اصلی که انسان‌ها با آن مواجه خواهند شد قرار داده است. در سال ۲۰۱۹، این سازمان گزارشی مبنی بر مرگ ۵ میلیون انسان در سراسر جهان به خاطر این مشکل صادر کرد.

آنتی بیوتیک جهت کشتن میکروب‌ها و جلوگیری از رشد آن‌ها در دورانی که ما با این مشکل عظیم درگیر بودیم بوجود آمد. اما امروزه با بروز مشکل مقاومت به آنتی بیوتیک، حتی کوچکترین عفونتی می‌تواند مرگ‌بار باشد. ویروس کرونا و مشکلاتی که بوجود آورد مثالی واضح از وضعیتی که این بحران می‌تواند بوجود آورد است. از همه مهمتر اینکه چگونه جهش و رشد یک بیماری از حیوان به انسان می‌تواند به شکل فجیعی کشنده باشد.

استفاده از تکنولوژي‌هایی مانند این کیت‌های رهگیر می‌تواند از بروز این مشکلات جلوگیری كند.امروزه گاوداران می‌توانند قبل از استفاده از آنتی بیوتیک، با راه‌های ساده و طبیعی بیشتر مشکلات گاوها رو برطرف کنند.

استفاده از این تکنولوژی از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه است. یکی از گاودارانی که از این دستگاه استفاده کرده است گفته: «جهت نصب و راه اندازی این دستگاه برای ۲۵۰ گاو، ۲۵۰۰ یورو پرداخت کرده‌ام، اما اگر یکی از گاوها بمیرد حدود ۲۰۰۰ یورو ضرر می‌کنم. باتوجه به کمک این دستگاه برای حفظ سلامت گاوها، این دستگاه کاملا به صرفه است». علاوه بر این گاوداران با استفاده از این نوع دستگاه‌ها، میزان کمتری از آنتی بیوتیک استفاده می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود آنتی بیوتیک کمتری وارد بدن انسان (نیز) شود.

منبع: Financial Times

۷ جولای ۲۰۲۲

محصولات مرتبط

نوشته قبلی

آیا تعداد اسپرم مردان در دنیا رو به کاهش است؟

نوشته بعدی

همبرگر با آنتی بیوتیک خوردی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Bio-organicx​

[mailpoet_form id="2"]
سبد خرید
ورود به حساب کاربری

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید