Bio-organicx را در شبکه‌های اجتماعی همراهی کنید
راه حل شگفت انگیز بریتانیا در حل مشکل آنتی بیوتیک

بریتانیا برای تامین آنتی بیوتیک، اولین مدل اشتراکی در دنیا را پیاده سازی نمود.

بریتانیا در صدد آن است تا به اولین کشوری تبدیل شود که هزینه ثابتی را جهت برطرف کردن مشکل جهانی و رو به رشد مقاومت بدن به دارو، به شرکت‌های داروسازی پرداخت کند. هدف این تصمیم، تشویق شرکت‌های داروسازی به ساخت آنتی بیوتیک‌های جدید بوده تا بیمارانی که به این داروها نیاز دارند، تحت مداوای مناسب قرار گیرند. پیش از این، سیاست اتخاذ شده، جلوگیری از تجویز بیش از حد آنتی بیوتیک بود زیرا با مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک و مقاوم شدن بدن به این داروها، میکروب‌ها در بدن رشد و توسعه میابند.

متخصصان سلامت و بهداشت تخمین زده‌اند که سالانه بیش از یک میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل مقاومت به آنتی بیوتیک جان خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل فشار بر روی پزشکان جهت تجویز نکردن آنتی بیوتیک بیش از پیش شده و پزشکان تنها در شرایط خاص مجاز به تجویز این نوع داروها هستند.

 طبق قراردادی که سازمان سلامت و بهداشت ملی انگلستان با شرکت‌های داروسازی فایزر آمریکا و شیونوجی ژاپن امضا کرده است، سالانه مبلغ ۱۰ میلیون یورو به این شرکت‌ها پرداخت خواهد شد. باتوجه به نرخ فروش آنتی بیوتیک‌ها و سود به دست آمده از آن‌ها، شرکت‌ها توانایی تامین هزینه‌های بخش تحقیق و توسعه جهت بهبود داروهای فعلی و تولید داروهای جدید را ندارند.

این مبلغ تعیین شده باعث تشویق شرکت‌ها برای تحقیق و توسعه داروهای جدید و موثر آنتی بیوتیک می‌شود. سایر کشورها نیز با انجام چنین اقدامی باعث تشویق شرکت‌های داخلی شده و تولید داخلی را افزایش می‌دهند.

توماس کوئنی، مدیر کل سازمان تجارت بین المللی تولید کنندگان دارو موافقت خود را اعلام کرد و گفت: «ما از دولت‌های سایر کشورها نیز خواستار چنین اقداماتی هستیم و از آن‌ها می‌خواهیم تا با آماده سازی سیاست‌های تشویقی، باعث رونق گرفتن بخش تحقیقات و توسعه شرکت‌ها شوند. این اقدامات در نهایت عامل موفقیت و حل این مشکل در سطح جهانی خواهند بود».

دو داروی آنتی بیوتیک جدید فایزر و شیونوجی تاییدیه‌های اولیه موسسه ملی بهبود بهداشت و مراقبت را دریافت کرده‌اند. سازمان بهداشت و سلامت انگلستان در نظر دارد قراردادهایی به سبک «قراردادهای اشتراکی» را در تابستان پیش رو امضا نماید.

نیک کراب، مدیر برنامه موسسه ملی بهبود بهداشت و مراقبت اعلام کرد: «هدف اصلی این است که سازمان بهداشت و سلامت به موثرترین آنتی بیوتیک‌های جدید دسترسی داشته باشد تا در مواقع نیاز بیماران، گزینه‌های درمانی مناسب موجود بوده و این مشکل رو به رشد مقاومت آنتی بیوتیک‌ها حل شود».

در سال ۲۰۲۰ و با رونمایی دولت انگلیس از  این طرح آزمایشی، فایزر و شیونوجی داروهای جدید خود را معرفی کردند. از بین آن‌ها دو آنتی بیوتیک انتخاب شدند تا این قرارداد ۱۰ میلیون دلاری سالانه را به مدت ۱۰ سال دریافت کنند.

آمریکا و چندین کشور اروپایی در نظر دارند طرحی مشابه را اجرایی نمایند تا بخش تحقیق و توسعه شرکت‌ها هزینه لازم را داشته باشند. این طرح از طریق پیش خرید داروها قبل از ورود به بازار یا قرارداد اشتراکی سالانه (شبیه به قرارداد انگلستان) عملی خواهد شد. بلیک دارک، مدیریت داروهای تجاری در سازمان بهداشت و سلامت در این زمینه افزود: «این کار قدم بزرگی در راستای هدف ترقیب شرکت‌ها برای ساخت آنتی بیوتیک‌های جدید و موثر و ریشه کن کردن مشکل مقاومت به داروها می‌باشد».

سالی دیویس، نماینده ویژه بریتانیا در مورد مقاومت ضد میکروبی و افسر ارشد سابق پزشکی انگلستان، گفت: «حقیقتا خرسندم که موسسه ملی بهبود بهداشت و مراقبت جهت ارتقای اهمیت تولید آنتی بادی‌های نوآورانه، سیاست‌هایی نظیر قراردادهایی به سبک پرداخت اشتراک‌های سالانه را پیش گرفته است. به سازمان بهداشت و سلامت پیشنهاد می‌کنم این طرح را تا چند سال آینده ادامه دهند. تولید هر ساله دو داروی نوآورانه و آنتی بیوتیک جدید برای کشور لازم است و این چشم انداز ایده‌آل ماست».

داروی «زاویسفتا» از شرکت فایزر و داروی «فتکروجا» از شرکت شیونوجی، داروهایی هستند که برای درمان عفونت‌های شدید شکم، ریه و مجاری ادرار که توسط باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک عفونی شده‌اند استفاده می‌شوند. هر دو دارو به صورت وریدی تجویز می‌شوند.

منبع: Financial Times

۱۲ مارچ ۲۰۲۲

نوشته قبلی

با شیرین کننده‌های مصنوعی دچار سرطان می‌شوید!

نوشته بعدی

تاثیر بی‌خوابی و کم‌ خوابی در سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Bio-organicx​

[mailpoet_form id="2"]
سبد خرید
ورود به حساب کاربری

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید