Bio-organicx را در شبکه‌های اجتماعی همراهی کنید
داروی کشنده‌ای به نام «آنتی بیوتیک»!

مقاومت در برابر آنتی بیوتیک

کشورها و شرکت های تولید کننده آنتی بیوتیک چه مسئولیتی در قبال این موضوع دارند؟

بر اساس یک تحلیل جدید، بیماران در شمال آفریقا و خاورمیانه از آنتی‌بیوتیک‌ها در مقادیر بسیار فراتر از میانگین جهانی استفاده می‌کنند و این نگرانی‌ها را نسبت به افزایش خطرات مقاومت به داروها برای درمان عفونت‌های باکتریایی افزایش می‌دهد.

 این داده ها – که توسط فایننشال تایمز به عنوان یک کار تیمی در دانشگاه آکسفورد تهیه شده و در Lancet Planetary Health منتشر شده است – مصرف آنتی بیوتیک را برای 204 کشور بین سال های 2000 تا 2018 تخمین می زند. این نشان دهنده افزایش 46 درصدی مصرف جهانی آنتی بیوتیک است. مخصوصا در کشورهایی چون هند و ویتنام.

بسیاری از کشورهای فقیرتر دسترسی ناکافی به آنتی بیوتیک ها دارند که منجر به مرگ های غیرضروری از طریق عدم درمان کافی می شود. این در حالی است که سایر کشورهای با درآمد متوسط و بالاتر، مصرفشان بیشتر از استانداردهای جهانی استفاده است.

این مطالعه، بر اساس ترکیبی از داده‌های نسخه‌نویسی و مدل‌سازی آماری، نشان می‌دهد که بالاترین میزان مصرف در یک کشور – که به عنوان دوز تعریف شده روزانه به ازای هر 1000 نفر در روز اندازه‌گیری می‌شود – در یونان با تقریباً 45.9 در مقایسه با جهانی است. این میانگین در مقایسه با میانگین  جهانی14.3 و میانگین 21.1 در اروپای غربی بسیار زیاد است.

همچنین استفاده از آنتی بیوتیک در خاورمیانه افزایش شدیدی داشته است، جایی که آنتی‌بیوتیک‌ها اغلب بدون نسخه ارائه می‌شوند. این موضوع خطر ایجاد گونه‌های باکتریایی مقاوم به داروها را به دنبال دارد.

باکتریایی مقاوم به داروها، نوعی بیماری نوظهور است که به آن “همه‌گیری خاموش” گفته میشود و باعث مرگ سالانه صدها هزار نفر می‌شود.

بسیاری از کشورها با مقاومت دارویی بالا دست و پنجه نرم می کنند

در مقایسه با بودجه و سطح فعالیت های تحقیق و توسعه اختصاص داده شده به سایر دسته های بیماری، مانند سرطان، تعداد افراد کمی از این موضوع اطلاع دارند و سرمایه گذاری چندانی برای مبارزه با این بیماری در نظر گرفته نمیشود.

منبع: Financial Times

۲۴ نوامبر ۲۰۲۱

نوشته قبلی

با این غذاها جلوی التهاب را بگیرید

نوشته بعدی

مواد معدنی ضروری بدن کدامند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Bio-organicx​

[mailpoet_form id="2"]
سبد خرید
ورود به حساب کاربری

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید