Bio-organicx را در شبکه‌های اجتماعی همراهی کنید
پودر آشواگاندا

پودر آشواگاندا

فواید این گیاه برای سلامتی:

آشواگاندا سرشار از مواد معدنی مانند کلسیم، آهن، پتاسیم، منیزیم است. استفاده منظم از پودر آشواگاندا می‌تواند به بهبود انرژی، استقامت، کاهش استرس، اضطراب و خواب راحت کمک کند.

آشواگاندا که “جینسینگ هندی” نیز نامیده می‌شود، می‌تواند سلامت و انرژی بدن را تقویت کند و با خواص خود از پیر شدن جلوگیری نماید. این پودر به بهبود سیستم ایمنی و کاهش خستگی نیز کمک می‌کند. می‌توانید پودر آشواگاندا را به اسموتی‌ها، آب میوه‌ها، ماست، فرنی و چای داغ اضافه کنید یا از آن به عنوان چاشنی در غذاها استفاده کنید.

نحوه مصرف پورد آشواگاندا

در ابتدا برای عادت کردن بدن به این گیاه، روزی یک بار با اضافه کردن نیم قاشق غذاخوری حدود ۲ گرم پودر آشواگاندا را به آب گرم/ آبمیوه/ اسموتی/ فرنی اضافه و مصرف کنید. 

در صورت نیاز، بعد از عادت کردن بدن به این گیاه می‌توانید آن را به تدریج به ۲ بار در روز افزایش دهید.

می‌توانید این پودر را قبل از خواب نیز مصرف کنید. 

آن را حداقل ۳۰ دقیقه قبل یا بعد از غذا مصرف کنید.

پودر آشواگاندا سرشار از مواد معدنی زیر است:

 •  فیبر 

 • آهن 

 • پتاسیم 

 • منیزیم 

 • کلسیم

آشواگاندا یک گیاه آداپتوژن است (آداپتوژن‌ها یا سازگار کننده‌ها،مواد فعال در گیاهان و قارچ‌های خاصی هستند که ممکن است بر نحوه برخورد بدن شما با استرس، اضطراب و خستگی تأثیر بگذارند) که معمولا در طب سنتی آیورودا استفاده می شود. مدت زمان مصرف آشواگاندا بسته به دلایل مصرف آن می‌تواند متفاوت باشد. 

در ادامه چند دستورالعمل کلی جهت مصرف این گیاه آورده شده است:

 • مدیریت استرس و اضطراب: اگر آشواگاندا را برای تسکین استرس و مدیریت اضطراب مصرف می‌کنید، اغلب توصیه می‌شود آن را برای مدت طولانی مصرف کنید. بسیاری از افراد پس از مصرف روزانه آن به مدت چند هفته تا چند ماه اضطراب کمتری را تجربه کرده‌اند.

 • انرژی و استقامت: برای افزایش سطح انرژی و استقامت، می‌توان از آشواگاندا استفاده کرد. به منظور این کار می‌توانید در صورت نیاز آن را در غذا یا نوشیدنی مخلوط کنید. 

 • تقویت سیستم ایمنی: در فصول سرماخوردگی و آنفولانزا می‌توانید به صورت دوره‌‌ای جهت تقویت سیستم ایمنی از این گیاه مصرف ‌کنید.

 • کمک به خواب: جهت خواب بهتر و راحت‌تر می‌توانید آن را به عنوان بخشی از روتین عصر خود قرار دهید یا بعد از شام مصرف کنید

 • تعادل هورمونی: برخی افراد از آشواگاندا برای تعادل هورمونی استفاده می‌کنند. از این جهت باید تا ۳ ماه به طور مدام مصرف شود.

 • سلامت عمومی: اگر آشواگاندا را برای سلامتی کلی مصرف می‌کنید، می‌توانید آن را برای مدت طولانی به صورت روزانه مصرف کنید، اما بهتر است به طور دوره‌ای مصرف را قطع کنید.

توجه کنید عکس العمل بدن هر فرد به این گیاه می‌تواند متفاوت باشد. قبل از شروع هر رژیم مکمل جدید، توصیه می‌شود با یک متخصص تغذیه یا یک گیاه شناس مشورت کنید. این افراد می‌توانند توصیه‌های شخصی را بر اساس نیازهای سلامتی خاص شما و هرگونه تداخل احتمالی با سایر داروها یا شرایط سلامتی که ممکن است داشته باشید ارائه دهند. علاوه بر این، آن‌ها می‌توانند شما را در مورد دوز و مدت زمان مناسب برای اهدافتان راهنمایی کنند.

“Ashwagandha” به زبان سانسکریت به معنای “بوی اسب” است که هم به رایحه گیاه و هم به توانایی بالقوه آن در افزایش قدرت اشاره دارد. گیاه آشواگاندا درختچه‌ای کوچک با گل‌های زرد است که بومی هند و آسیای جنوب شرقی می‌باشد. افراد این نواحی از عصاره یا پودر ریشه یا برگ گیاه در شرایط مختلف از جمله اضطراب و مشکلات باروری استفاده می‌کنند

برخی از آزمایشات و نتیجه مقالات علمی در مورد گیاه آشواگاندا

در آزمایشی با ۵۸ شرکت کننده، افراد ۲۵۰تا ۶۰۰ میلی‌گرم عصاره آشواگاندا را به مدت ۸ هفته مصرف کردند. استرس و سطح هورمون کورتیزول این افراد در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف کردند، به‌طور قابل‌توجهی کاهش پیدا کرد. علاوه بر این، این افراد شاهد بهبود کیفیت خواب  نیز بودند.

در آزمایشی دیگر با ۶۰ داوطلب این نتیجه تکرار شد.

باتوجه به نتایج این آزمایشات، گیاه آشواگاندا می‌تواند برای کاهش اضطراب و خواب بهتر مناسب باشد اما دوز آن برای افراد مختلف متفاوت است.

آشواگاندا برای ورزشکاران

باتوجه به تحقیقات انجام شده این گیاه برای ورزشکاران نیز مناسب بوده و خواص تقویتی دارد.

در آزمایشی انجام شده، افرادی که این پودر را به میزان ۱۲۰ میلی گرم تا ۱۲۵۰ میلی گرم در روز استفاده کردند، عملکرد فیزیکی بهتری داشته‌اند. در این نتایج افراد افزایش قدرت و همچنین بهبود گردش اکسیژن در بدن دیده شده است.

در یک تحقیق نیز افرادی که روزانه ۶۰۰ میلی گرم از این پودر را طی ۸ هفته استفاده نمودند، افزایش قابل‌توجهی در قدرت و اندازه عضلانی داشتند.

آشواگاندا و مشکلات عصبی

محققان اثرات آشواگاندا را در ۶۶ فرد مبتلا به اسکیزوفرنی که افسردگی و اضطراب را تجربه می‌کردند، بررسی نمودند. آن‌ها دریافتند شرکت‌کنندگانی که روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم عصاره آشواگاندا را به مدت۱۲  هفته مصرف می‌کردند، نسبت به افرادی که دارونما مصرف می‌کردند، کاهش بیشتری در افسردگی و اضطراب داشتند.

باتوجه به این تحقیقات محققان به این نتیجه رسیدند که آشواگاندا می‌تواند به مدیریت افسردگی، اضطراب، بی‌خوابی و سایر مسائل مربوط به سلامت روان و عصبی کمک کند.

آشواگاندا و مشکلات باروری

برخی از مطالعات نشان داده‌اند مکمل های آشواگاندا برای باروری مردان مفید هستند و سطح تستوسترون را افزایش می دهند.

در آزمایشی ۴۳ داوطلب مرد۴۰  تا۷۰ ساله با اضافه وزن و خستگی خفیف روزانه به مدت ۸ هفته قرص‌های حاوی عصاره آشواگاندا یا دارونما مصرف کردند. این درمان با افزایش۱۸ درصدی DHEA-S، هورمون جنسی که در تولید تستاسترون نقش دارد، همراه بود. شرکت‌کنندگانی که از این گیاه دارویی استفاده کردند، نسبت به افرادی که دارونما مصرف کردند، ۱۴.۷ درصد افزایش تستاسترون بیشتری داشتند.

همچنین دریافتند که آشواگاندا به طور قابل توجهی غلظت اسپرم، حجم مایع منی و تحرک اسپرم را در مردان با تعداد اسپرم کم افزایش می‌دهد.

آشواگاندا و کاهش قندخون

شواهد محدود نشان می‌دهند که آشواگاندا می‌تواند فوایدی برای افراد مبتلا به دیابت یا سطح قند خون بالا داشته باشد. 

مروری بر ۲۴ مطالعه منبع معتبر، از جمله ۵ مطالعه بالینی در افراد مبتلا به دیابت، نشان داد که درمان با آشواگاندا به طور قابل توجهی قند خون، هموگلوبین A1c (HbA1c)، انسولین، چربی‌های خون و نشانگرهای استرس اکسیداتیو را کاهش می‌دهد. ترکیباتی در آشواگاندا از جمله ترکیبی به نام withaferin A (WA) – دارای فعالیت ضد دیابتی قوی هستند و ممکن است به تحریک سلول‌ها برای دریافت گلوکز از جریان خون کمک کنند. با این حال، تحقیقات محدود بوده و مطالعات دقیق‌تری مورد نیاز است.

آشواگاندا و کاهش التهاب

آشواگاندا حاوی ترکیباتی است که می‌تواند به کاهش التهاب در بدن کمک کند. مطالعات حیوانی نشان داده است که این ترکیبات به کاهش سطح پروتئین‌های التهابی مانند اینترلوکین-10 (IL-10) کمک کند. همچنین شواهدی نشان داده به کاهش نشانگرهای التهابی در انسان نیز کمک می‌کند. در مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۱، محققان به افراد مبتلا به کووید-19 یک داروی آیورودا حاوی 0.5 گرم آشواگاندا و سایر گیاهان دو بار در روز به مدت ۷ روز دادند. این باعث کاهش سطح نشانگرهای التهابی CRP، IL-6 و TNF-α در شرکت کنندگان در مقایسه با دارونما شد.

آشواگاندا و تقویت حافظه

مصرف آشواگاندا می‌تواند برای عملکرد شناختی مفید باشد.  پنج مطالعه بالینی شواهد اولیه‌ای را نشان داد که آشواگاندا می‌تواند عملکرد شناختی را در جمعیت‌های خاصی از جمله افراد مسن با اختلال شناختی خفیف و افراد مبتلا به اسکیزوفرنی بهبود بخشد. این کارکردهای شناختی عبارتند از: عملکرد اجرایی توجه و زمان پاسخ عملکرد در وظایف شناختی

 یک مطالعه منبع معتبر در ۵۰ بزرگسال نشان داد که مصرف۶۰۰  میلی گرم عصاره آشواگاندا در روز به مدت ۸ هفته منجر به بهبود قابل توجهی در اقدامات زیر در مقایسه با مصرف دارونما شد: 

حافظه کوتاه مدت و عمومی 

توجه 

سرعت پردازش اطلاعات 

محققان خاطرنشان کردند که ترکیبات موجود در آشواگاندااثرات آنتی اکسیدانی در مغز دارند. با این حال، قبل از اینکه متخصصان بتوانند به نتایج قوی دست یابند، تحقیقات بیشتری لازم است.

آشواگاندا و بهبود خواب

بسیاری از مردم آشواگاندا را برای خواب آرام مصرف می‌کنند.

مطالعه‌ای بر روی ۵۰ فرد بزرگسال ۶۵ تا ۸۰ ساله نشان داد که مصرف ۶۰۰ میلی گرم ریشه آشواگاندا در روز به مدت ۱۲ هفته به طور قابل توجهی کیفیت خواب و هوشیاری ذهنی را پس از بیدار شدن بهبود می‌بخشد.

اثرات جانبی

آشواگاندا برای این افراد مناسب نمی‌باشد:

 • زنان باردار

 • در دوره شیر دادن به بچه‌ها

 • کسانی که سرطان پروستات یا مشکلات غدد دارند

 • کسانی که از داروهای خاص مانند بنزودیازپین ها، ضد تشنج ها یا باربیتورات ها استفاده می‌کنند

 • کسانی در شرف جراحی هستند

 • افرادی که بیماری خود ایمنی یا تیروئید دارند

 • افرادی که مشکلات کبد دارند

در شروع استفاده ممکن است دچار موارد زیر شوید:

 • خواب آلودگی 

 • اسهال 

 • استفراغ

 • ناراحتی دستگاه گوارش فوقانی

منبع:

Health line

ncbi

محصولات مرتبط

نوشته قبلی

معجزه‌ی قارچ‌های دارویی

نوشته بعدی

تصاویر دوربین خورده شده توسط دکتر!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Bio-organicx​

[mailpoet_form id="2"]
سبد خرید
ورود به حساب کاربری

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید