Bio-organicx را در شبکه‌های اجتماعی همراهی کنید
چرا مصرف ماهی‌های چرب یا روغن ماهی برای سلامتی ضروریه؟

روغن ماهی منبع عالی امگا 3 هست که برای قلب و مغز مفیده. امگا 3 بهتره که از مصرف ماهی تامین بشه، اما اگر ماهی به اندازه کافی در رژیم غذاییتون وجود نداره، مکمل روغن ماهی جایگزین خوبیه – روغن ماهی از ماهی‌های روغنی به دست میاد که سرشار از امگا 3 هستند و فواید زیادی برای سلامتی دارند. روغن ماهی حدود 30% امگا 3 و سرشار از ویتامین‌های A و D است و نسبت به منابع گیاهی امگا 3 فواید سلامتی بهتری داره. در بدن انسان 3 نوع چربی امگا 3 وجود داره، در روغن ماهی اسید چربی به نام ALA وجود داره که در داخل بدن به دو اسید چرب دیگه تبدیل میشه به نام DHA و EPA، هر کدام از این اسیدهای چرب برای عملکرد خاصی از بدن حیاتیه که در زیر توضیح داده شده.

فواید روغن ماهی چیه؟

 1. تقویت سلامت قلب

مشاهده شده عواملی که منجر به بیماری قلبی میشن با مصرف ماهی یا روغن ماهی کاهش پیدا می‌کنه. فواید روغن ماهی برای سلامت قلب عبارتند از:

 • بهبود سطح کلسترول: مصرف روغن ماهی سطح کلسترول خوب (HDL) را افزایش داده و سطح کلسترول بد (LDL) را کاهش میده.

 • کاهش تری گلیسیرید: تری گلیسیرید را 15 تا 30 درصد کاهش میده.

 • کاهش فشار خون: حتی در دوزهای کم، به کاهش فشار خون در افراد با فشار خون بالا کمک می‌کنه.

 • پیشگیری از ایجاد رسوب داخل رگ‌ها: رسوب مواد زائد سلولی و مواد چرب و کلسترول در رگ ها ممکنه باعث سخت شدن رگ بشه، امگا 3 از جمع شدن این رسوب ها در رگ جلوگیری می‌کنه و به جلوگیری از تشکیل لخته‌های خونی مضر کمک می‌کنه.

 • کاهش التهاب: امگا 3 به کاهش التهاب یا تورم درونی اجزا بدن کمک می‌کنه.

 1. بهبود برخی مشکلات مغز و اعصاب

مغز از 60 درصد چربی تشکیل شده و بیشتر این چربی اسیدهای چرب امگا 3 است. پس مصرف امگا 3 برای مغز واجبه.

در مطالعات بالینی سطح پایین امگا 3 در افراد مبتلا به اختلالات روانی گزارش شده. جالبه بدونین، تحقیقات نشان داده امگا 3 از شروع علائم برخی از بیماری‌های روانی جلوگیری می‌کنه و باعث بهبودی آنها میشه. مکمل روغن ماهی در دوزهای بالا برخی از علائم اسکیزوفرنی و اختلالات دوقطبی (bi-polar) را کاهش میده. 

 1. تقویت سلامت چشم

چشمان شما مانند مغز شما از چربی های امگا 3 تشکیل شده. شواهد نشان داده افرادی که به اندازه کافی امگا 3 دریافت نمی‌کنند در معرض خطر بیشتری برای بیماری‌های چشمی قرار دارند.

DHA، یک نوع اسید چرب امگا 3 هست که جزء ساختاری اصلی شبکیه چشه. وقتی DHA کافی دریافت نکنید، در بینایی مشکلاتی به وجود میاد.

یکی از علل اصلی آسیب دائمی چشم و نابینایی در افراد مسن انحطاط لکه زرد یا macular است که دریافت مقدار کافی امگا 3 به کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک می‌کنه.

 1. کاهش التهاب یا تورم اجزا درونی بدن

التهاب یکی از مکانیسم‌های دفاعی بدنه – سیستم دفاعی محرک های بد را شناسایی می‌کنه و بهشون حمله می‌کنه – التهاب هم خوب هست و هم بد.

بیماری‌های التهابی مزمن یکی از علل مهم مرگ و میر در جهانه. التهاب مزمن به بیماری‌های مثل چاقی، قند، دیابت، افسردگی و بیماری‌های قلبی مربوطه. از آنجایی که روغن ماهی دارای خواص ضد التهابیه به درمان تورم درونی اجزای بدن به ویژه نوعی بیماری خود ایمنی به نام رماتیسم مفصلی (rheumatoid arthritis) کمک می‌کنه – در این بیماری سیستم دفاعی بدن به اشتباه به بافت‌های سالم بدن حمله می‌کنه و باعث تورم میشه.

 1. شفافیت و سلامت پوست

پوست بزرگترین عضو بدنه و حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا 3 هست. DHA یک جزء ساختاری پوسته که  مسئول سلامت غشای سلولیه و بخش بزرگی از پوست را تشکیل میده.

EPA هم برای پوست مفیده و از نوعی بیماری پوستی به نام هایپر کراتینه شدن فولیکول‌های مو روی پوست جلوگیری می‌کنه – از پیری زودرس پوست محافظت می‌کنه – به کاهش آکنه روی پوست کمک می‌کنه.

تحقیقات نشان داده مکمل‌های روغن ماهی در درمان بعضی مشکلات پوستی از جمله پسوریازیس و درماتیت موثره -در این بیماری‌ها پوست متورم یا قرمز میشه و خارش داره – بعد زخم میشه – بعد خون آبه جاری میشه و به مرور بدتر میشه تا جایی که قابل تحمل نیست.

 1. تقویت سلامت مادر در دوران بارداری – سلامت جنین و مغز جنین – سلامت کودک در سال های ابتدای زندگی

امگا 3 برای رشد و نمو ضروریه. مصرف مکمل‌های روغن ماهی در دوران بارداری رشد مغز جنین را بهبود می‌بخشه و برای تکامل اولیه مغز نوزاد حیاتیه.

مصرف مکمل‌های روغن ماهی در طول بارداری و هنگام تغذیه با شیر مادر رشد بینایی نوزاد را بهبود می‌بخشه و به کاهش خطر ابتلا به آلرژی کمک می‌کنه. همچنین مکمل‌های روغن ماهی در افراد باردار یا نوزادان هماهنگی چشم و دست را بهبود می‌بخشه.

اسیدهای چرب EPA و DHA برای رشد مغز کودک مفیده و مزایای بالقوه شامل بهبود مهارت‌های حل مسئله و کاهش خطر ابتلا به آسم و آلرژی‌های غذایی را به همراه داره.

 1. بهبود توجه و بیش فعالی در کودکان

شرایط رشد سیستم عصبی در کودکان بر یادگیری و رشد آنها تأثیر می‌گذاره – مکمل‌های روغن ماهی با تقویت سلول‌های عصبی مغز به کاهش بیش فعالی، بی‌توجهی و سایر رفتارهای مرتبط کمک می‌کنه.

 1. کاهش چربی کبد

مکمل‌های روغن ماهی عملکرد کبد و التهاب در کبد را بهبود می‌بخشند و به بهبود بیماری کبد چرب کمک می‌کنند.

 1. کاهش علائم افسردگی و اضطراب

تحقیقات نشان داده که در افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب مکمل‌های امگا 3 باعث بهبود علائم بیماری شده. مطالعات نشان داده‌اند که از بین 3 نوع چربی امگا 3، مصرف روغن‌های غنی از EPA به جلوگیری از بروز افسردگی و کاهش علائم آن کمک می‌کنند.

 1. کاهش علائم آلزایمر

به دلیل سبک زندگی غلط، استرس و آلودگی و مصرف مواد غذایی فراوری شده و شیمیایی – از جمله بیماری‌های خطرناک مدرن آلزلیمر و پارکینسون  هستند که در جوان‌ها هم رشد کرده – در این دو بیماری عملکرد مغز کاهش و خطر ابتلا به آلزایمر افزایش پیدا می‌کنه – مطالعات بالینی نشان داده افرادی که بیشتر ماهی می‌خورند، در سنین پیری کاهش عملکرد مغزشان را کمتر تجربه می‌کنند.

 1. بهبود بیماری‌های خود ایمنی

بیماری‌های خود ایمنی بدن، بیماری‌هایی هستن که سیستم دفاعی بدن سلول‌های سالم را با عوامل خارجی بیماری‌زا اشتباه گرفته و به آن‌ها حمله می‌کنه. دیابت نوع 1 یکی از این بیماری‌هاست که سیستم دفاعی به سلول‌های سازنده انسولین در پانکراس حمله کرده و بدن دیگر قادر به تولید انسولین نیست.

مطالعات نشان داده مصرف امگا 3 به خصوص از نوع اسیدهای چرب DHA موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری خود ایمنی به خصوص دیابت نوع 1 میشه.

 1. بهبود سلامت استخوان

مصرف امگا 3 با افزایش جذب کلسیوم توسط استخوان موجب افزایش استحکام استخوان میشه – به پیشگیری از بیماری پوکی استخوان کمک می‌کنه.

به علاوه مطالعات نشان داده مصرف مکمل‌های امگا 3 به سلامت مفاصل و کاهش درد ناشی از آرتروز هم کمک می‌کنه.

منابع:

www.healthline.com/nutrition/fish-oil-dosage#dosages

Chronic Inflammation – StatPearls – NCBI Bookshelf (nih.gov)

17Science-Based Benefits of Omega-3 Fatty Acids (healthline.com)

محصولات مرتبط

نوشته قبلی

چطوری آلزایمر و پارکینسون نگیریم؟

نوشته بعدی

روغن کبد ماهی کاد، سرشار از امگا 3 و ویتامین A و D؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Bio-organicx​

[mailpoet_form id="2"]
سبد خرید
ورود به حساب کاربری

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید