Bio-organicx را در شبکه‌های اجتماعی همراهی کنید
به جز نمک زمان دایناسور، نمک دیگه نخور

برخلاف چیزی که تا الان می‌دانیم،‌ نمک یکی از مهم‌ترین مواد معدنی مورد نیاز بدن است. در صورتی در روز به میزان لازم آب بنوشیم، وجود نمک برای انجام کارهای حیاتی بدن مورد نیاز خواهد بود. به عنوان مثال حفظ مواد شیمیایی خون، حفط تعادل میزان مناسب آب در جریان خون و سلول‌ها، کمک به هضم غذا و کمک به سیستم عصبی و عضلانی بدن برای کارایی مناسب از جمله خواص وجود نمک در بدن است. بدون وجود نمک بدن کارایی مناسبی نخواهد داشت.

رژیم غذایی امروزی پر از سدیم است. در فرایند پخت و پز نمک فراوانی به غذا اضافه می‌کنیم و نمکدان همیشه بر سر سفره‌ها قرار دارد. با وجود بیش از حد سدیم در غذا دچار مشکلاتی مانند فشار خون، کم آبی، پیری زودرس، ریزش مو و اختلال در چشایی (همیشه نیاز به طعم دهنده خواهید داشت) خواهید شد. اما تمامی نمک‌ها به یک شکل ساخته نمی‌شوند و همه‌ی نمک‌ها برای شما بد نیستند.

نمک مصرفی ما به فرم‌های مختلفی تهیه می‌شود: نمک تصفیه نشده (مانند نمک دریا)، نمک تصفیه شده (نمک طعام)، نمک یددار شده (نمک طعام یددار شده). از لحاظ شکل و رنگ به شکل کریستال‌های شیشه‌ای سفید، صورتی کم رنگ یا خاسکتری روشن وجود دارند. این رنگ‌ها معمولا به خاطر آب دریا یا سنگ‌های تهنشین شده هستند. سنگ نمک خوراکی به دلیل وجود مواد معدنی در سنگ بیشتر به رنگ طوسی تمایل دارد.

نمک طعام یددار شده و سدیم‌دار

نمک طعام فعلی هیچ وجه اشتراکی با نمک‌های کریستالی اصل ندارد زیرا این نمک‌ها عملا ترکیبات شیمیایی هستند. به جای کریستال‌های طبیعی از سدیم کلرید استفاده می‌شود. این نمک‌ها به طور شیمیایی پاکسازی می شوند. در دمای بالا خشک شده و چیزی جز سدیم و کلرید باقی نمی‌ماند. این نمک‌ها بیشتر به عنوان طعم دهنده به غذا اضافه می‌شوند و به خاطر دلایل گفته شده در بالا برای سلامت مضر هستند. علاوه بر این در بعضی کشورها برای جلوگیری از بهم چسبیدگی نمک از مواد شیمیایی همچون کربنات منیزیم یا سیلیکوآلومینات سدیم استفاده می‌شود.

بعضی از شرکت‌ها برای برطرف کردن کمبود ید در نمک‌ها به آن‌ها ید اضافه می‌کنند. کمبود ید مشکلی است که حدود ۲ میلیارد انسان را در بر می‌گیرد و این موضوع از دلایل اصلی عقب افتادگی ذهنی و مشکل غدد تیروئید است. به خصوص گواتر که باعث تورم غدد تیروئید شده و برآمدگی روی گردن ایجاد می شود.
نمک طعام (سدیم کلرید) شامل ۲ یا ۴ عنصر شیمیایی است اما نمک دریا شامل ۸۴ عنصر است. برای سلامتی بدن ما به تمام این عناصر نیاز داریم. با مصرف نمک طعام و مصرف نکردن نمک‌های طبیعی، سلامت خود را به خطر انداخته و روز به روز به بیماری نزدیک می‌شویم.

نمک دریا از تبخیر آب‌های دریا بدست می‌آید اما نمک معمولی از معادن استخراج می‌شود. باید توجه داشت که بعضی از نمک‌های دریایی بسته بندی شده نیز شامل مواد شیمیایی افزودنی هستند که نام این مواد بر روی بسته بندی آنها درج شده است. در هنگام تهیه نمک دریا دقت کنید تا این نمک تصفیه شده نشده باشد و به روش‌های طبیعی و ارگانیک استخراج شده باشد. همچنین سعی کنید از نمک‌هایی استفاده کنید که به آنها مواد شیمیایی نگهدارنده، طعم دهنده یا ضد آفت نزده باشند.

گل نمک یک نمک دریایی خیلی ویژه است که در فرانسه یافت می‌شود. این نمک شامل دانه‌های مرطوب و مرغوب است که رنگشان سفید-خاکستری می‌باشد. این نمک به طور سنتی از سطح آب دریای شوره زارها برداشت می‌شود.

نمک خاکستری یک نمک دریای ارگانیک فرانسوی است که مرطوب و بدون هیچ تغییر بوده و شامل مقدار زیادی مواد معدنی می‌باشد. رنگ آن خاکستری روشن و تقریبا بنفش روشن است. این رنگ‌ها به خاطر باقی مانده گل و لای است. زیرا این نمک به طور سنتی از شوره ‌زارها جمع آوری می‌شود. 


نمک کریستالی هیمالیا در یک نقطه خاص از پاکستان یافت شده و این نمک مورد مطالعه پزشکی قرار گرفته است. این نمک به خصوص، خودش به تنهایی به عنوان غذا محسوب می‌شود. این نمک طی میلیون‌ها سال در دل زمین به کریستال تبدیل شده به همین خاطر سالم، بدون هیچ تغییر و تصفیه است. همچنین شامل تمامی عناصر لازم و موجود در بدن می‌شود.

منبع: Chichester Wellbeing

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید کتاب کیتو را مطالعه کنید

نوشته قبلی

افزودنی‌های شیمیایی در نمک شما

نوشته بعدی

مواد شیمیایی موجود در نمک کدامند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Bio-organicx​

[mailpoet_form id="2"]
سبد خرید
ورود به حساب کاربری

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید