Bio-organicx را در شبکه‌های اجتماعی همراهی کنید
مواد شیمیایی موجود در نمک کدامند؟

ماده شیمیایی جهت بهم نچسبیدن نمک

معمول‌ترین مواد شیمیایی استفاده شده در نمک‌ها جهت نچسبیدن عبارتند از : سیلیکات کلسیم (همچنین با عنوان ای۵۵۲ نوشته می‌شود)، فروسیانید سدیم (معروف به پروسیات سودا)، فسفات تری کلسیم (معروف به تی سی پی – ای۳۴۲) و سیلیکوآلومینات سدیم (معروف به سدیم آلومینوسیلیکات – ای ۵۵۴). در قدیم از منیزیم کربونات هم استفاده میشد اما امروزه در محصولات جایی ندارد.

این مواد به طور جدی خطری برای سلامت ندارند اما می‌توان با راه حلی ساده از مصرف آن‌ها جلوگیری نمود. به عنوان مثال می‌توان با قرار دادن چند دانه برنج نپخته در نمکدان از بهم چسبیدن نمک جلوگیری کرد. برنج خام قابلیت جذب رطوبت بالایی دارد.

ید

اکثر نمک‌ها برای مقابله با مشکل کمبود ید در دنیا دارای ید اضافه شده هستند. اگرچه باتوجه به آزمایشات انجام شده بر نمک‌های یددار شده، میزان ید در این محصولات برای کنترل میزان مصرف ید مناسب نیست.

علاوه بر این برای پایدار ماندن ید در نمک از دکستروز که نوعی قند است استفاده می‌شود. عملا نمک یددار شده‌ای وجود ندارد که در آن از مواد ضد چسنبدگی استفاده نشده باشد.

فلوراید

بعضی از کشورها برای جلوگیری از مشکلات دندان به نمک‌های خود فلوراید اضافه می‌کنند. این مواد عبارتند از فلوراید پتاسیم، فلوراید سدیم، فلوسیلیکات سدیم و سایر منابع فلوراید. لیست تمامی کشورهایی که از این روش استفاده می‌کنند در دسترس نیست اما کشورهایی همچون فرانسه، آلمان، سوئیس، اتریش، جمهوری چک و اسپانیا از جمله این کشورها هستند. البته که این فلوراید موجود در نمک اصلا ضروری نیست و باید حذف شود.
بسته به نوع نمک دریایی تهیه شده این نوع نمک‌ها خودشان دارای مقداری فلوراید هستند.

میکروپلاستیک‌ها
همانطور که از نام نمک دریایی مشخص است، این نمک از دریا استراخ می‌شود. با توجه به آلوده بودن دریاها در سراسر جهان و وجود زباله‌ها پلاستیکی در آن‌ها، این پلاستیک‌ها در سطح میکرون وارد بدن جانوران و محصولات موجود در دریا می‌شود. نمک دریا نیز از این قاعده مستثنا نیست. باتوجه به آزمایشی که اخیرا صورت گرفته اکثر نمک‌های دریایی شامل این میکروپلاستیک‌ها هستند.

مواد معدنی و فلزات موجود در نمک دریایی

معمولا به خاطر وجود مواد معدنی در نمک دریا، این نمک به نمک تصفیه شده طعام ترجیح داده می‌شود. اگرچه این نوع نمک می‌تواند شامل بعضی مواد مضر مانند آلومینیوم، سرب و جیوه باشد. البته این موضوع فقط در نمک دریایی نیست و نمک‌های معمولی و تصفیه شده نیز می‌تواند شامل مقداری از این مواد باشند. منظور کلی این است که نمک‌های دریا نیز کاملا بی‌نقص نبوده و شامل ایراداتی هستند.

برای بررسی و خواندن مواد تشکیل دهنده‌ی برند‌های مختلف نمک در جهان مقاله زیر را بررسی نمایید. لینک

منبع: Toxinless

محصولات مرتبط

نوشته قبلی

به جز نمک زمان دایناسور، نمک دیگه نخور

نوشته بعدی

کورتیزون؟ درمانی که خطرناک است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Bio-organicx​

[mailpoet_form id="2"]
سبد خرید
ورود به حساب کاربری

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید