Bio-organicx را در شبکه‌های اجتماعی همراهی کنید
بدن سالم - پوست صاف و شاداب - موی درخشنده

علم فاز سوم پزشکی چه جوری متولد شد؟ کجا رشد کرد؟ چرا؟

پیش از پیشرفت علم پزشکی علل بیماری برای اکثر افراد بیمار‌ی‌های واگیردار و عفونی بود و افراد بر اثر بیماری‌هایی مثل سل – وبا – حصبه عفونت در زایمان یا عفونت در بچگی جان خود را از دست می‌دادند. علم پزشکی در درمان و ریشه کن کردن این بیماری‌ها تا حد باور نکردی موفق‌ بوده و ‌اینه دلیل رشد بی‌سابقه جمعیت دنیا از زمان جنگ جهانی دوم تا سال‌های ۲۰۰۰

اما در قرن اخیر نه تنها سرعت رشد جمعیت در کل دنیا و ایران – منفی شده – بلکه تعداد امراض متابولیکی – یعنی غیر واگیردار- مثل چاقی – دیابت -گوارشی- قلبی – سرطان – افسردگی و الزایمر – به سرعت اپیدمی در حال پیشرفت است.

مثال: آمار نشون میده که در ۲۰ سال اخیر:

* میزان چاقی در حد مریضی در آمریکا و دنیا از ۳۰ درصد جمعیت در سال ۲۰۰۰ الان به ۴۲ در صد جمعیت رسیده

* تعداد مریض دیابتی در ۲۲ سال اخیر دو برابر شده یعنی از ۴.۶ در صد جمعیت رسیده به ۹.۳ در صد

* در مورد سرطان پیش بینی افزایش ۶۰ درصدی در ۲۰ سال آینده میشه

* مرگ در اثر امراض مغزی مثل پارکینسون و الزایمر در امریکا از ۴.۵ میلیون نفر در ۲۰ سال گذشته – رسیده به ۶.۲ میلیون نفر – یعنی افزایش حدود ۵۰ درصد در ۲۲ سال‌

سوال : این طبیعیه که بگیم چرا؟ دلیل اینکه علم پزشکی فعلی نتونسته گسترش این امراض را در دنیا مهار کنه یا اون‌ها رو درمان کنه – چیه؟

چون ریسرچ علمی نشون میده دلیل این ناکارایی – روش تغذیه و سبک زندگی ناسالم ماست که روش ‌درمان کنونی یعنی با دارو نتیجه‌ای در مهار این امراض در دنیا نداشته

آیا راه حل جدیدی پیدا شده؟ بله!

 

فاز سوم درمان علم پزشکی:

درمان با سالم‌سازی بدن – چون بدن هوشمندترین مکانیزم‌های درمان را داخل خودش داره

که محققان برخی رو اخیرا کشف کردند – خیلی نتایج در دست تحقیقه و هنوز کشف نشده

Holistic Health Medicine یا Integrative Health Medicine

۱- در سال 1975 با تلاش پزشکان و محققینی که به روش درمان با سالم‌سازی جامع بدن باور داشتند – کنفرانس ملی سالم‌سازی بدن (Holistic Health) در کالیفرنیا برگزار شد و 3 سال بعد در سال 1978 سازمانی با عنوان International Association of Holistic Health Practitioners به طور رسمی پایه گذاری شد.

2- بعد از آن در سال 1978 موسسه American Holistic Medical Association (AHMA) تاسیس شد.

3- در سال 1996 Board of Integrative Holistic Medicine (ABIHM) و در سال 2013 آکادمی آموزشی با عنوان The Academy of Integrative Health & Medicine (AIHM) و در سال 2016 Interprofessional Fellowship in Integrative Health & Medicineتاسیس شد.

4- امروزه یکی از دانشگاه‌های معروف در حوزه درمان جامع بدن Pacific College of Health and Science هست که در شهرهای مختلف آمریکا از جمله نیویورک دانشجو می‌پذیره و فعالیت داره.

۱- اگر به دلیل بیماری جسمی یا مغزی یا روحی – به پزشک مراجعه کنید راه حل معمول دارو هست و در بعضی موارد عمل جراحی برای محو کردن علائم آن بیماری. بخصوص – مثل شیمی درمانی ‌برای ‌سرطان – یا عمل نخاع – یا دارو و عمل برای مشکلات گوارشی.

۲- اما یک متخصص سالم‌سازی بدن را به عنوان یک سیستم یکپارچه می‌بینه که سلامت هر بخش آن در گرو بخش‌های دیگه هست و می‌دونه که برای پیدا کردن درمان بیماری بهتره از قدرت خود بدن در درمان خودش کمک بگیره.

۳- چجوری کمک بگیره؟

به دو روش:

* ضربه نزدن به بدن با رعایت نیازهای بدن

* کمک به تغذیه بهتر بدن با سوپرفود و‌ حذف مواد شیمیایی

چجوری به بدن کمک می‌کنه تا خودش را سریع‌تر درمان کنه؟

۶ عامل باید رعایت بشه – شامل:

* اطلاعات به روز

* خواب مفید

* ورزش کافی

* فست با شرایط درست

* حذف افزودنی شیمیایی و سم زدایی بدن

* تقویت مایکروبایم

در رویکرد درمانی به روش holistic health از روش‌های مختلف برای درمان به صورت شخصی‌سازی شده برای بدن شما استفاده می‌شه و با آموزش به شما این درمان توسط خود شما با شناختی که از بدنتون به دست میارید ادامه پیدا می‌کنه یعنی با گذشت زمان – شما پزشک بدن خودتون میشوید.

به عنوان مثال:

اگر آلرژی یا یک حساسیت پوستی مثل اگزما یا اکنه دارید، دکتر به شما انواع کرم کورتیزول را تجویز می‌کنه

اما متخصص سالم‌سازی با شناختی که از بدن شما داره – به شما : خواب بیشتر – غذای بدون شیمیایی – ورزش و مواد خوراکی تخمیری تجویز می‌کنه – همراه بعضی سوپر فود و داروهای ارگانیک گیاهی شامل اسلیپری الم و آلوئه ویرا.

این روش درمان – بدن را برای همیشه تقویت می‌کنه که بتونه از آلرژی و‌ اگزمای بعدی هم جلوگیری کنه.

درمان توسط تیم بایوارگانیکس بر اساس آخرین تحقیقات منتشر شده در حوزه سلامت و تجربه درمان بیش از 20 سال در حوزه سالم‌سازی بدن با تمرکز بر 6 فاکتور اصلی انجام میشه:

1- آگاه سازی دادن اطلاعات به مغز شما با مطالعه آخرین اطلاعات علمی در مورد مشکلات سلامتی شما

2- خواب بیشتر و با کیفیت

3- تحرک و ورزش مرتب

4- تغذیه مناسب و فست با شروع روزی ۱۴ ساعت (شامل زمان خواب) – به مرور که بدن عادت کرد بیشتر میشه

5- حذف مواد شیمیایی از خوراک و نوشابه و محصولات بهداشتی شما

6- تقویت سیستم دفاعی بدن با تقویت مایکروبایم – که توده‌ای  از قارچ و میکروب مفید در روده است

* مهم‌ترین فاکتور در این روش درمان آموزش و انتقال اطلاعات به روز و معتبر علمی در مورد سالم‌سازی بدن به مغز هست

* همانطور که در بالا توضیح داده شد به این ترتیب مغز شما با اصلاح سبک زندگی شما سلامت را برای همیشه تضمین می‌کنه

* به این دلیل ما اطلاعات معتبر را در بخش “مطالب علمی” قرار می‌دیم به علاوه بخشی از این محتوای علمی به صورت پادکست توزیع میشه در بخش “پادکست ما” و

در کانال تلگرام @Bio-organicx

1- سالم کردن یک عضو در بدنی که سالم نیست امکان نداره اول کل بدن سالم میشه بعد عضو مربوطه توسط بدن یا با تقویت و کمک به بدن درمان میشه

2- اول پیشگیری بعد درمان

3- بیماری یک عضو علائم ناشی از مشکل در کل بدن است، نه یک رویداد ایزوله شده در قسمتی از بدن

4- هدف درمان به جای بهبود علائم بیماری، رفع علت زمینه‌ای بیماریه

5- درمان شامل طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها، از جمله آموزش، مراقبت از خود، و روش‌های درمان و در صورت تمایل – با داروی تجویز شده توسط پزشک متخصصه شماست

6- آگاهی به بیمار و همراهی در آموزش توسط وی مهم‌ترین فاکتور در درمان و بازیابی سلامتیه

7- روش درمان با شرایط بیمار هماهنگ میشه تا بتونه اجرایی کنه

مزایای ‌روش‌ درمان ‌holistic :

1- هزینه درمان مقرون به صرفه است

2- روش درمان با توجه به شرایط شما و به صورت شخصی سازی شده برای شما توسعه داده میشه چون علم جدید پزشکی ثابت کرده – هیچ دو بدنی یک جور نیستند – یعنی عکس العمل اون‌ها به درمان تفاوت داره

3- به شما ابزار و آگاهی لازم برای سالم ماندن و حفظ سلامتی تا پایان عمر داده میشه

4- این روش درمان اکثرا بدون استفاده از دارو است

معایب روش درمان holistic :

عیب این روش درمان اینه که به همکاری بیمار بستگی داره و بدون این همکاری – جواب نمیده – پس طبیعتا برای کسانی که فقط دنبال قرص خوردن هستند و حاضر نیستند در روش زندگی خود تغییراتی بدند – حاصل نداره.

علم پزشکی به شکل امروزی تقریبا از 200 سال پیش شکل گرفته از همان زمان سالم‌سازی کل بدن به عنوان یک درمان و رویکرد پزشکی در مقابله با بیماری – توسط آنتوان بیشامAntoine Bechamp) ) فرانسوی – هم دوره با لویی پاستور (کاشف آنتیبیوتیک و بنیان گذار انستیتو پاستور در سال 1888) پایه گذاری شد

2- نظریه پاستور به عنوان “میکروب‌ها عامل بیماری” و موفقیت روش پاستوریزه کردن و کشف پنی‌سیلین و نجات جان هزاران انسان باعث شد که پزشکان از درمان جامع بدن فاصله بگیرند – و تمرکز بیشتری روی درمان علائم و بیماری‌ها با دارو با هدف از بین بردن عامل بیماری‌زا داشته باشند.

3- موضوع “درمان با سالم‌سازی بدن” شاید جدید باشه – اما مفهوم آن حتی از قرن ششم میلادی وجود داشته و به صورت طب سنتی یا آیورودا رواج داشته.

* اما چرا به اندازه علم پزشکی کنونی در دانشگاه‌ها تدریس نشده؟

1- چون دستاوردهای آن قابل اندازه گیری نیست و سالم‌سازی افراد برای همیشه – برای هیچ سازمان پزشکی یا کارخانه‌ای به پول و شهرت نمی انجامه در نتیجه اغلب مراکز پزشکی مجلات و کنفرانس‌های پزشکی شرکت‌ها کارخانه‌های داروسازی روی فاز دوم علم پزشکی سرمایه گذاری کردند و نتایج آن را منتشر کردند.

2- اما باز هم می‌شنویم که افرادی در ژاپن یا سنگاپور یا مناطقی معروف به Blue Zones هستند که عمر بالای 100 سال دارند و تا آخرین روز زندگی به پزشک مراجعه نکردند.

* چرا در سال‌های اخیر به این حوزه بیشتر بها داده شده و صدای متخصصین این حوزه به گوش میرسه؟

1- چون علم پزشکی فاز دوم پاسخگوی درمان قطعی بیماری‌های قرن حاضر نیست و هزینه درمان تحمیل شده به دولت‌ها سر به فلک کشیده – در نتیجه مخصوصا در 30 سال اخیر در حوزه سالم‌سازی بدن سرمایه گذاری صورت گرفته و کنفرانس‌هایی در این زمینه برگذار شده و با انعکاس خبری بیشتری بهش پرداخته شده.

2- در حال حاضر متخصصین در حوزه سالم‌سازی بدن با تخصص Holistic medicine فارق التحصیل میشن و کالج و مراکز درمانی با عنوان Holistic medicine یا Integrative health science فعالیت می‌کنن.

3- امروزه در آمریکا تقریباً 35 درصد از پرستاران آموزش دیده شده در حوزه درمان به روش سالم‌سازی بدن در بیمارستان‌ها – 22 درصد در دانشگاه‌ها و کالج‌ها، 16 درصد در مطب‌های خصوصی و 12 درصد در بهداری‌ها و مراکز خدمات سرپایی فعالیت می‌کنند.

* در ایران اما این متد درمان جدید هنوز شناخته شده نیست

بعضی افراد با عنوان طب سنتی – کایروپراتیک یا طب سوزنی در بخش‌های محدودی فعالیت می‌کنند که در واقع زیرشاخه‌های روش درمان Holistic medicine است اما شناخت جامع این روش درمان کمتر وجود داره.

در حال حاضر مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی رکورددار علت مرگ و میر در جهانه – در سال 2021 حدود 20 میلیون نفر بر اثر مشکلات قلبی جان خود را از دست دادن که این رقم حدود یک سوم همه علل مرگ و میر را تشکیل میده این آمار به نسبت 30 سال گذشته حدود 65 درصد افزایش داشته که تکان دهنده‌ست.

آمار در مورد بیماری‌های دیگه چی میگه؟

1- در حال حاضر از هر 10 نفر 1 نفر به دیابت مبتلاست که این نسبت تا سال 2030 به 1 نفر در هر 9 نفر میرسه یعنی 10 درصد افزایش.

2- تعداد بیمارای مغز و اعصاب به خصوص آلزایمر و پارکینسون هر 20 سال 2 برابر میشه این نسبت حتی از نسبت افزایش جمعیت هم بیشتره.

3- آمار چاقی در جهان میگه در سال 2022 از هر 8 نفر 1 نفر دچار چاقیه که این یعنی 2 برابر به نسبت سال 1990 پیش بینی شده تا سال 2025 این آمار به 1 نفر در 5 نفر می‌رسه.

* همانطور که گفتیم آخرین تحقیقات نشان داده این بیماری‌ها و 70 نوع بیماری اکثرا کشنده از تغذیه و سبک زندگی ناسالم نشات می‌گیره.

* با توجه به آمار روز افزون چاقی دیابت بیماری‌های قلبی و عروقی بیماری‌های متابولیکی کشورهای مختلف چه راهکاری داشته‌اند؟

در کشورهایی مثل انگلیس، فنلاند و نروژ دولت وظیفه سلامت جامعه را بر عده گرفته و هزینه سلامت بر عده دولت هست در نتیجه در دهه‌های اخیر بر اساس رشد بیماری‌هایی که ذکر شد اطلاع رسانی و برنامه ریزی برای اصلاح سبک زندگی و تغذیه مردم صورت گرفته.

سازمان‌هایی برای استخراج آمار انتخاب غذای مردم تاسیس شده و برنامه غذایی برای عموم مردم با آموزش لازم با عنوان راهنمای تغذیه توسعه داده شده یکی از معروفترین و جامعترین راهنمای تغذیه راهنمای EAtwell هست که توسط کشور انگلیس توسعه داده شده.

* در حوزه سلامت و تغذیه در ایران چه اقداماتی انجام شده یا چه نهادها و سازمان‌هایی در این زمینه فعالیت می‌کنند؟

1- مصرف نان در بین ایرانی‌ها 6 برابر میانگین جهانیه

2- مصرف شکر 5 برابر و نمک 2 تا 3 برابر مقدار متوسط مصرف جهانیه

3- مصرف سرانه روغن‌های کارخانه‌ای و فراوری شده 3 کیلوگرم بیشتر اما سرانه مصرف روغن زیتون، این داروی طبیعی در کشور فقط ۲۲۰ گرمه – در حالی که در برخی کشورهای جهان سرانه مصرف این روغن به ۲۷ کیلوگرم نیز می‌رسه

4- ایرانی‌ها در نوشیدن مضرترین نوشیدنی جهان نیز با اقتدار در صدر ایستاده‌اند – سرانه مصرف نوشابه در کشور ما ۴۲ لیتره – در حالی که متوسط مردم جهان به زور ۱۰ لیتر نوشابه در سال می‌خورند.

* در ایران کدام سازمان یا نهاد برای رفع مشکلات تغذیه برنامه جامع ارائه داده؟

* آیا به شما آموزش لازم برای انتخاب سبک زندگی سالم و تغذیه مناسب برای جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری‌هایی که در بالا گفتیم داده شده؟

سبد خرید
ورود به حساب کاربری

حساب کاربری ندارید؟

ثبت نام کنید